Ako zlepšiť konzistenciu úderov v stolnom tenise

Často získaš bod ukážkovým topspinom, no ďalší úder končí v sieti? Ak áno, stretávaš sa s problémom konzistencie (istoty) úderov.

Čo je konzistencia?

Konzistencia alebo „istota“ úderov je dôležitá pre všetkých hráčov stolného tenisu, ktorí chcú hrať dobre. Musíš si byť istí, že nasledujúci úder bude mať dobrý výsledok, pokiaľ sa pokúsiš o konkrétny úder. Konzistencia je tvoja schopnosť predvídať s istotou, čo je výsledkom zamýšľaného úderu – najlepšie dobrý výsledok. Ak si často schopní správne posúdiť, čo sa stane, keď sa pokúsiš zahrať určitý úder, budeš mať konzistentnú hru.

Ako zlepšiť istotu úderov?

Rovnako ako veľa ďaľších oblastí tejto hry, konzistenia je zručnosť a táto sa môže zlepšovať, ak sa cieľavedome trénuje. Nie je dobrý nápad ísť k stolu a dúfať, že sa istota sama zlepší – musíš si veci naplánovať. Tu je pár nápadov ako na to.

Zlapšenie istoty je všeobecne niečo, čo vyžaduje dve veci:

  1. Výber toho správenho úderu, sklonu rakety, sily rotácie a rýchlosti akú použiť na dosiehnutie požadovanej výšky, trajektórie, rýchlosti, rotácie a umiestnenia.
  2. Nacvičenie techiky pre každý úder, tak aby mohol byť opakovaný znovu a znovu. Je lepšie mať malé odchylky v technike úderu, ako mať perfektný úder v 50% prípadoch a zlý v ďaľších 50-tich %.

Záver

Konzistenia úderov je kritický element v modernom stolnom tenise a tiež niečo do čoho sa oplatí investovať svoj čas na vylepšovanie. Dúfam, že tento článok ti dal rady, ktoré ti pomôžu upraviť tréningový plán tak, aby si mohol zlepšovať svoju vlastnú istotu úderov v zápasoch.

Zdroj: preklad z anglického článku „How To Improve Your Consistency in Table Tennis (Get it Right First Time, and Every Time…)“:
http://tabletennis.about.com/…sistency.htm